Works

Kanser Ağrısı Ve Tedavisi

 

Kanser Ağrısı Ve Tedavisi

 

Kanser ağrısı, Kanser ağrısı ve tedavisi.Bir insanın kanser olması her zaman ağrı çekeceği anlamına gelmez. Eğer ağrı var ise bunu hafifletmeye yardımcı olabilir ilaçların birçok farklı türde olabilir. İlaç almak için farklı yollar ve ilacın dışında yöntemler vardır.

Ağrı hayatınızın tüm bölümlerini etkileyebilir. Eğer ağrı varsa, normal bir günde bile etkinliklere katılmak mümkün olmayabilir. Uyku sorunları ve yemek yeme problemleri yaşanabilir. Ağrıdan dolayı sinirli olunabilir. Ağrı olduğunda, sinirli olmak ve hatta kızgın olmak mümkündür. Aile ve arkadaşlarınız her zaman nasıl hissettiğinizi sorarlar ve vereceğiniz cevap çok yalnız hissediyorum olacaktır.

Kanser olan kişi ağrıyı normal bir süreç olarak kabul etmelidir. Tüm bu ağrılar tedavi edilebilir veya giderilebilir. Ağrı kontrol edildiğinde, iyi bir uyku ve iyi bir yemek, aile ve arkadaşlar ile olmanın tadını çıkarabilir veya kendi iş ve hobilerinize devam edebilirsiniz.

 

Kanser ağrısının Türleri

 

Eğer ağrı varsa önce tipi ve türünü belirler ve uygun tedaviyle en iyi onu rahatlatmak gerekir. Kanser ağrısı olan kişiler genellikle ağrıları gün boyunca değişir dikkat edin.

 

Akut ağrı

 

Akut ağrı şiddetli ve oldukça kısa sürer. En sık rastlanan şekli vücudun bir şekilde yaralanmış olmasına işarettir. Bu ağrı genellikle yaralanma iyileşene kadardır.

 

Kronik veya inatçı ağrı

Kronik veya inatçı ağrı uzun bir süre (3 aydan uzun) sürer. İyi tedavi edilmezse eğer hayatınızı etkiler. Bu hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Kronik ağrı bitmez ama genellikle düzenli bir programla bu ağrı ilaçları alarak kontrol edilebilir.

Çoğunlukla kanser ağrıları tıp tarafından yönetilir.  Kronik ağrısı olan insanlar atılım ağrı denilen bir ağrı çekerler.

 

Cephe ağrısı

Atılım ağrı kronik ağrı için düzenli olarak ağrı ilacı olsa bile bu ağrıdan hemen kurtulamazlar. Buna atılım ağrı denir. Çünkü normal ağrı ilaç alarak geçme eğilimi gösterir. Atılım(cephe) ağrı ilaçların düzenli dozlarda alındığında kontrol edilir.

Bir kural olarak, bu ağrı hızla çoğalır ve bir saat kadar sürer ve hasta kötü olduğunu söyler. Kronik ağrı gibi hisseder. Bu ağrıyı daha ağır ya da yoğun hisseder. Kronik ağrı, düzenli ağrı tıp tarafından kontrol edilir olsa bile, bir gün içerisinde birçok kez olabilir.

Atılım ağrı genellikle kronik ağrı ile aynı nedene bağlıdır. Kanserle direk alakası olabilir ya da kanser tedavisi ile ilgili olabilir. Bazı insanlar yürüyüş veya pansuman gibi belirli bir faaliyet sırasında atılım ağrı yaşayabilirler.

 

Kanser olan kişilerin ağrıları neden olur?

Kanser hastalığının kendisi ağrıya sebep olur. Kanser ağrısının şiddeti  kanserin türüne , kanserin ölçüsüne ve ağrı eşiği(ağrı tolerans) bağlı olduğu söylenmektedir.. Kansere yakalanan insanlar İlerlemiş kansere bağlı ağrı olma olasılığı daha yüksektir.

Ağrı, kanser ile ilişkili tedavisi veya testlere bağlı kaynaklanabilir. Ayrıca kanser veya tedavisi ile ilgisi de bazen bulunmayabilir. Herkes gibi, baş ağrısı, kas ağrıları ve diğer ağrılar gibi yaşanabilir.

 

Kanserin oluşturduğu Ağrı

Kanserden oluşan bu ağrılara kemikler, sinirler, ya da vücut organlarına baskı yaparak bir tümör neden olabilir.

Omurilik sıkıştırma: Bu tümör omurgaya yayılır, bu ağrı omurilik üzerinde baskı yapmaktadır. Buna  omurilik basısı adı verilir.. Sıkıştırmanın ilk belirtisi genellikle sırt ve / veya boyun ağrısı, bazen kol veya bacakta ağrı, uyuşma, güçsüzlük olabilir. Öksürme, hapşırma veya diğer hareketler genellikle bu ağrıyı etkiler ve acı verir. Bu ağrı varsa, hemen yardım almak gerekir. Bu sıkıştırma mesane veya bağırsak kontrolünü kaybetme ya da felç olma sizi korumak için hızla tedavi edilmelidir. Kanser bakım ekibi kanser ağrısının nedenini bularak ve size ağrınızı azaltmak için ilaçlar verebilir. Eğer sıkıştırma için tedavi alıyorsanız ağrı başlar kısa bir süre sonra, genellikle ciddi sonuçlar vermeden önleyebilirsiniz. Tedaviler genellikle radyasyon ve steroid tümörün küçülmesine sebep olur. Ya da olabilir ameliyat sonrasında radyasyon tedavisiyle takip edilebilir. Bu tümör omurga üzerinde baskı yapıyorsa bu tedavi yöntemi ağrıyı ortadan kaldırır.

Kemik ağrısı:  Kanser ağrısı bu türde de olabilir. Zamanla kanser ağrısı kemiklere kadar yayılır. Tedavi kanseri kontrol etmeyi amaçlaya yönelik olabilir, ya da etkilenen kemikler korumaya alınabilir. Işın tedavisiyle zayıflamış kemiği tedavi etmek için de kullanılabilir. Bazen radyoaktif ilaçlar kemiğin etkilenen bölgelerine yerleşir ve onları daha güçlü hale getirmek için yardımcı olur verilir. Bifosfonatlar hastalıklı kemiklerin olmamasına yardımcı ve zayıf kemikleri güçlendirmeye yönelik diğer ilaçlardır. Bunlar kemik ağrılarının nedenini durdurmayı hedefleyen tedaviler örnekleridir. Bu kemik ağrılarına ilaçlar gerekebilir, ama bazen bu tedaviler büyük ölçüde ağrıyı azaltabilir.

 

Kanser Ağrılarının Tedavisi 

Prosedürler ve test: Vücudun ne kadar iyi çalıştığını kanserin teşhis ve tedavisinin boyutunu  görmek için kullanılan bazı testler ağrılıdır. Böyle bir prosedür gerekiyorsa, endişelenmenize gerek yoktur. Eğer işlem sırasında ve sonrasında sahip olduğunuz herhangi bir ağrı genellikle giderilebilir. İhtiyaçlarınız ve prosedürün türü ağrı için olduğunu ve ağrının giderilmesini hedeflediği unutulmamalıdır. Yapılan bu prosedürden ağrının önlenemez olduğunu ya da uzun sürmediğini size verilecek olan bilgilerden de anlayabilirsiniz. Eğer ihtiyaç duyuyorsanız uzmanlara bu konu ile ilgili sorular yöneltebilirsiniz.

Ameliyat sonrası ağrı: Ameliyat genellikle katı tümörlerin büyümesi kanser tedavisinin önemli bir parçasıdır. Sahip olunan cerrahi türüne bağlı olarak, genellikle bir miktar acı tahmin edilmektedir. Ameliyat sona erdiğinde acı oluşabileceğinden ağrı kesiciler verilir. Cerrahiye bağlı ağrılar, ameliyat türüne bağlı olarak, birkaç hafta birkaç gün sürebilir.

Phantom ağrı(Hayalet ağrı): Phantom ağrı olağan cerrahi müdahale sırasında bir uzvun ameliyata bağlı kopmasıdır yada uzuvların değişik nedenlere bağlı yanlışlıkla kopmasıdır.. Bir kol, bacak gibi uzuvunuz kaybettiyseniz sanki orda ağrı varmış gibi hissedersiniz ve diğer olağandışı veya hoş olmayan duygular hissedebilirsiniz.  Tek başına hiç bir ağrı kesici ağrıyı tam olarak geçirmez. Bu ağrılar için birçok yöntem vardır. Ağrı kesiciler(kısmen), fizik tedavi, antidepresan ilaçlar bu  ağrıları tedavi etmek için kullanılmaktadır. İlaçlar ve transkutanöz elektrik sinir stimülasyonu (TENS) ağrıları dindirmeyi hedefler. Eğer fantom ağrısı yaşıyorsanız, neler yapılabileceğini hekiminize sorarak cevap bulabilirsiniz.

Kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin yan etkileri: Tedavinin etkilerine bağlı olarak vücutta bazı yan etkiler oluşabilir. Bu tedavilere bağlı olarak gelişen ağrılara yapılan tedavilerde etki etmezler. Tedavinin durmasına neden olabilir. Fakat herhangi bir değişiklik ya da sahip olduğunuz herhangi bir ağrı ile ilgili doktorunuza danışabilirsiniz.

İşte kanser tedavisi nedeniyle ağrı için bazı örnekler:

  • Periferik nöropati (PN) . Bu durum ağrı, yanma, karıncalanma, uyuşma, güçsüzlük, beceriksizlik,yürüyüş yaparken el ve kollarda veya bacaklarda , ayaklarda alışılmadık duyumlara sebep olur.. Periferik nöropati vitamin eksiklikleri, kanser ve diğer sorunlara, kemoterapinin bazı türleri neden sinir hasarına bağlıdır .Eğer bu tür sorunları fark ederseniz hemen doktorunuza söyleyin emin olun.
  • Ağız yaraları (stomatit veya mukozit). Kemoterapi ağız ve boğazda yaralar ve ağrıya neden olabilir. Ağrı hastalarda sorun yaşatır., yeme, içme ve hatta konuşurken bazı aksaklıklara neden olabilir.
  • Radyasyon mukozit ve diğer radyasyon yaralanmaları. Dış radyasyondan dolayı vücutta bazı ağrılar görülebilir. Bütün bunlar Radyasyon cilt yanıkları, mukozit (ağız yaraları), ve yara izi neden olabilir. Bazı bölgelerde buna bağlı ağrılar oluşur. Boğaz, bağırsak ve mesane de radyasyon hasarı eğilimli ağrılar ve tedavi edil

 

Yumuşak doku ağrısı

Yumuşak doku ağrısı organ veya vücut kas ağrısı anlamına gelir. Örneğin, böbrek doku hasarı nedeniyle sırt ağrısı olabilir. Her zaman bu acı tespit edilemez, ama genellikle keskin, kramp, ağrı ya da zonklama olarak tarif edilir. Yumuşak doku ağrısının diğer bir adı viseral ağrı denir.

 

Kaynaklar:

  1. Types and causes of cancer pain.
  2. Cancer Pain.