Works

Algoloji (Ağrı Tedavisi)

Algoloji Nedir?

Algoloji yani ağrı bilimi kronik olan ağrıların ve geçmeyen ağrıların, damar kökenli ağrıların, şeker hastalığına bağlı ağrıların ve hayalet ağrı diye adlandırılan, nedeni belli olmayan ağrıların tespitiyle ve tedavisiyle uğraşan bilim dalıdır. Ağrı tedavisi, ağrı polikliniği olarak adlandırılan ağrı merkezlerinde, algoloji alanında uzman ekipler tarafından yapılmaktadır.(1)(2)

 

Algoloji Tedavi Yöntemleri

Algoloji tedavileri, periferal sinir bloğu, eklem içi enjeksiyon, transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu gibi basit tedavi yöntemleri, epidural enjeksiyon ve epiduroskopi gibi minmal isvasiv r tedavi yöntemleridir.

Baş ağrısı, boyun ağrısı, bel ve kanser ağrısı gibi tedavilere ek olarak, ozon terapisi de algoloji tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır(3).

 

Türk Algoloji Derneği Yeterlilik Sınavı

Algoloji yeterlilik sınavı, algoloji derneği üyeleri olan algoloji yan dal uzmanlarının katılabildiği bir sınavdır. Sınav yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. 2016 da yapılacak sınav tarihi 7-8 mayıs tarihlerinde gerçekleşecektir.(4)

Algoloji hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşabilirsiniz.