Eserler

DİZ AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

DİZ AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR? 

 

Günlük hayatın koşuşturmalarını, yoğun temposunu yaşarken vücudumuzun bazı bölgeleri zaman geçtikçe bize değişik sinyaller gönderir. Şüphesiz en çok yorulan bacaklarımız,ayaklarımız ve bacakların temeli olan dizlerimizdir.Dizlerimizin ağrımasına neden olan birçok etkenler vardır.Dizlere binen yük, uzun süre ayakta durmak,dizlerin sık kullanımını gerektiren hareketler,yaralanma durumları,diz bölgesinde bulunan kas ve diz bağlarının yaşlanmaya bağlı aşınması ve yıpranmasından dolayı dizlerde ağrı görülür.Diz ağrıları yaşam kalitemizi değiştirir.İstediğimiz gibi hareket etmekte zorlanırız.Merdiven inip çıkmak işkence haline gelmiştir. Ağrının kaynağını bulmak, ağrıdan kurtulmanın ilk şartıdır. Diz ağrılarının sebebini bulmak için mutlaka bir hekim kontrolünde olmak gerekir.

Diz ve diz kapağı ağrıları her yaş grubunun sıklıkla karşılaştığı bir sağlık problemidir. Dizlere fazla yüklenildiğinde diz kapağının kıkırdağı zamanla yumuşadığından dolayı kıkırdağın altındaki sinir uçları belirginleşir ve dizönü ağrısı(diz kapağı) dediğimiz ağrı oluşur. Kişi uzun süre oturup ayağa kalktığında ve ilk adımını attığında dizlerde ağrı oluşuyorsa ve yerinizden kalkarken zorlanıyorsanız dizlerden sesler geliyorsa atlamadan bir hekime gözükmek gerekir. Diz ağrıları genellikle sporcularda sürekli masa başı oturanlarda ve ani gelişen kazalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Özellikle atletler hiçbir şeyden çekmemişlerdir diz ağrılarından çektikleri kadarJ

Diz ağrısının diğer nedenleri

 1. Osteoartrit,romatoidartritve gut gibi hastalıklar
 2. Diz arasında sıvı dolu kist
 3. Lupus adı verilen bağ dokusu hastalıkları
 4. Yaygın kas ağrıları, tutukluk ve kronik bir durum

                         Diz ve diz kapağı ağrılarına ne iyi gelir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

 • Diz ağrısı için en etkili ve en bilinen yöntem buz uygulamasıdır.Dizlerde oluşabilecek darbeye bağlı olan şişmelere ve can yakan ağrılara buz kompresi yapmak en iyi çözümdür. Buz torbasını dizlerinizde yarım saat beklettikten sonra sırt üstü uzanıp bir süre dinlenmeniz gerekir. Dizleri rahatlatmak ve dinlendirmek için diz bandajlarını dizinize sarabilirsiniz. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olmaktadır.
 • Mevcut olan diz ağrınız varsa uzun süre dizleriniz hareketsiz bırakmanız ağrıyı daha çok arttıracağından dolayı asla tavsiye edilmez. Dizler uzun süre bükülü kalmamalıdır. Dizler uzun süre hareket ettirilmiyorsa diz kapağında basınç oluşacağından kişi ağrı duyar.
 • Çok sert zeminlerde yürüyüşler ve koşu yapılmamalıdır. Koşu parkurları zemini yumuşak yerlerde yürüyüşler yapılması gerekir. Gereğinden fazla alçak koltuk yada sandalyede oturulmamalıdır. Dizler bu sebepten dolayı aşırı büküleceğinden ağrı kaçınılmazdır.
 • Düzenli dizleri hareket ettirmek gerekir. Çok fazla istirahat hali diz sağlığı için pek uygun olmamakla beraber dizlerde bulunan kasları zayıflatıp daha çok ağrı oluşmasına neden olur. Elbette dizlerinizi dinlendirmeniz gerekir. Bunun zamanı çok önemlidir. Bu süreyi ayarlamada zorlanıyorsanız bir fizik tedavi uzmanı yardımı ile düzenli ve verimli egzersiz programı ile ağrılardan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
 • Kilonuz gerektiğinden fazla ise diz ağrılarının olması muhtemeldir. Bu durumda kilo vermeniz gerekecektir.
 • Kullandığınız ayakkabının rahat ve size uygun olmasına dikkat ediniz. Uygun olmayan ayakkabılar diz ağrılarını arttırır. Yüksek topuklu ayakkabılar dizlere baskıyı arttırır. Artan baskı ağrıyı da arttırır.
 • Diz ve diz kapağı ağrılarından kurtulamıyorsanız hekiminizin kararı doğrultusunda akapunktur tedavisi alabilirsiniz.
 • Doktorunuzun önerdiği ilaçlar, kremler ve spreyleri kullanmaktan çekinmeyin.
 • Sürekli ağrıyan yada kramplar giren dizler sizin dengenizi bozacağından yere düşme riskinizi de arttırır.
 • Yüksek yerlerden atlama, yorucu koşulardan ve kicbox gibi ağır sporlardan uzak durmanız diz sağlığınız için önemlidir.
 • Diz ağrısı bulunan kişilerin kısa yürüyüşler ve yüzme gibi yorucu ve ağır olmayan spor dallarını seçmeleri gerekir.
 • Sigara içmenin zararını diz ağrılarında da görmek mümkündür. Nasıl mı? Kan tedarikinin azaldığından ve dokuların yenilenmesinin geciktiğinden diz ağrılarını arttırır.
 • Elinizden geldiği kadarıyla dik yokuş olan yollar yerine düz yollar tercih etmelisiniz.
 • Diz kapağı ağrıları iççin genellikle tedavi cerrahi müdahaleler oluyor. Dizin değişik yönlerden röntgeni çekilir. Diz hareketleri gözlenerek diz önü ağrısının sebebi bulunduktan sonra gerekli tedavi verilir. Röntgenle bulunamayan ağrı sebebi Mr istenerek de çözüme kavuşturulur.
 • Oturuş şekilleri de diz ağrılarının oluşmasını ve derecesini belirler. Yanlış oturuş şekillerine güzel bir örnek neredeyse bayanların sıklıkla yaptığı bacak bacak üstüne atmaktır. Doğru oturuş şekli ise sırtınız dik imkânınız varsa belinizin arkasında minik bir yastıkla desteklemek olmalıdır. Dizlerinizi kırmadan uzatarak düz bir şekilde uzatarak oturmalısınız.
 • Uzun süren yolculuklar hep insanları sıkmıştır. Dizleri de uzun süre hareketsiz bırakmak ağrının oluşmasına en büyük etkendir. Mevcut diz ağrınız varsa şiddeti daha çok artar.