Eserler

Diz Ağrısı

Diz Ağrısı

Diz ağrısı, her yaşta insanı etkileyen yaygın bir sorundur. Diz ağrısı, rüptüre ligament veya yırtılmış kıkırdak gibi yaralanma sonucunda ortaya çıkabilir. Artrit, gut ve enfeksiyon oluşumları da diz ağrısına neden olabilir.

Hafif diz ağrıları kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Fizik tedavi ve dizilik kullanma gibi yöntemler de diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı durumlarda ise diz ağrısı cerrahi işlem gerektirebilmektedir.

 

Diz Ağrısı Belirtileri

Diz ağrısının konumu ve şiddeti sorunun büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Bazen diz ağrısı ile eşlik eden bulgular şunlardır;

 • Şişme ve sertlik
 • Dokunulunca kızarıklık ve sıcaklık
 • Güçsüzlük
 • Hışırtı ve kütürtü sesi
 • Dizin tam düzeltilememesi

 

Diz Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli

Eğer şu belirtileri taşıyorsanız;

 • Dizleriniz ağırlığınızı kaldıramayacak duruma geldiyse
 • Dizlerinizde şişme varsa
 • Dizinizi tam olarak açamıyor veya kapatamıyorsanız
 • Belirli bir deforme oluştuysa
 • Dizde şişlik kızarıklık ve belirli bir yanma varsa

Artık doktorunuzu arama zamanı gelmiş demektir.

 

Diz Ağrısı Nedenleri

Diz ağrısı, yaralanmalardan, mekanik problemlerden, artrit ve diğer sorunlardan kaynaklanabilmektedir.

 

Yaralanmalar

Yaralanma diz ekleminin yanı sıra kemikleri, kıkırdakları, tendonları etkileyebilir. Daha yaygın yaralanmalardan bazıları şunlardır:

ACL yaralanması. ACL yaralanması ön çapraz bağ yırtılması olarak bilinen problemdir. ACL özellikle basketbol, futbol veya ani yön değişiklikleri gerektiren sporları yapan kişilerde görülmektedir.

Torn menisküs. Menisküs kaval kemiği ve uyluk kemiği arasında amortisör görevi gören, sert lastiğimsi bir yapıdır. Aniden diz bükülmesi oluyorsa bunun sebebi menisküs yırtılması olabilir.

Diz bursit. Bu rahatsızlığa ise diz sıvısının azalması veya iltihaplanması neden olmaktadır.

 

Artrit Tipleri

Artritin 100’den fazla farklı türü vardır. Dizi etkileyebilecek en önemli çeşitleri şunlardır:

Osteoartrit. Osteoartrit artritin en sık görülen tipidir, dejeneratif artritolarak da bilinir. Bu sizin dizinizde kıkırdak yapının yaşla birlikte yıpranması ve aşınması durumudur.

Romatoid artrit. Artritin en zayıflatıcı formudur, romatoid artrit dizler de dahil olmak üzere, vücudunuzun hemen hemen her bölgesini etkileyebilir otoimmün bir durumdur. Romatoid artrit, kronik bir hastalık olmasına rağmen, bu şiddeti değişiklik göstermektedir.

 

Diz Ağrısına Neden Olan Faktörler

Kilo diz ağrısına neden olur. Kilolu veya obez olmak dizlere binen yükü arttırır bu durum diz ağrılarına neden olur. Bu durum aynı zamanda eklem kıkırdağının da bozulmasına neden olmakta ve kalıcı hasarlar ortaya çıkarabilmektedir.

Biyomekanik problemler. Bazı yapısal anormallikler, örneğin düz taban rahatsızlığı gibi durumlar diz ağrısına neden olabilir. Bu problemlerin giderilmesi için öncelikle diz ağrısına neden olan hastalık tedavi edilmelidir.

Tüm diz ağrıları ciddi değildir. Fakat bazı diz ağrıları, diz yaralanmaları ve osteoartrit gibi tıbbi durumlar tedavi edilmediği takdirde ciddi sakatlanmalara neden olabilmektedir. Basit bir diz yaralanması bile tekrarlama sonucunda yine aynı sorunlarla yüzleşmenize neden olabilmektedir.

 

Diz Ağrısı İçin Doktora Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Diz ağrısı belirtileri ne zaman başladı?
 • Diz ağrısının başlamasına bir yaralanma mı neden oldu?
 • Belirtiler sürekli veya zaman zaman mı ortaya çıkmakta.
 • Belirtiler ne kadar ciddi?
 • Diz ağrınız ne yapınca artıyor?
 • Diz ağrınız nasıl hareket edince artıyor?
 • Düzenli olarak aldığınız bir ilaç veya yediğiniz bir şey var mı?

Doktorunuz muhtemelen size yoğun egzersiz yapıp yapmadığınızı veya diz ağrısına neden olacak bir spor yapıp yapmadığınızı soracak. Aynı zamanda dizinizde bir şişlik, düzensizlik veya kilitlenme olup olmadığını da öğrenmek isteyecektir. Daha önce hiç diz ağrısı yaşadınız mı? Eğer öyleyse nedeni neydi gibi soruların cevapları sizden talep edilebilir.

 

Diz Ağrısı Tedavileri Ve Diz Ağrısı İlaçları

Diz ağrısı tedavisi diz ağrınızın tam olarak neden kaynaklandığına göre değişiklik gösterecektir.

İlaçlar:

Doktorunuz ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacak ilaçlar reçete edecektir. Bu ilaçlar romatizmal artrit ve gut gibi temel koşulları tedavi etmek için kullanacağınız ilaçlardır.

Tedavi:

Diz çevresindeki kasların güçlenmesi dizinizdeki ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Bu durumda uyluk önündeki (kuadriseps) ve uyluk arkasındaki (hamstringler) kaslara odaklanmak gerekecektir. Ayrıca dengenizi geliştirmek için egzersizler de önemlidir.

Enjeksiyonlar:

Bazı durumlarda diz ekleminin içine kortikosteroid ilaç enjeksiyonu ağrılarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Enjeksiyonlar her diz ağrısı için etkili değildir. Küçük de olsa bir enfeksiyon riski vardır.

Cerrahi Müdehale:

Diz ağrısı için cerrahi müdahale ilk etapta gerekli olmayabilir. Yapılacak cerrahi müdahale öncesinde tüm olasılıkları değerlendirdiğinizden emin olun.