Eserler

Diz Ağrıları ve Tedavisi

DİZ AĞRILARI VE TEDAVİSİ   Diz vücuttaki en büyük eklemlerden biridir. Diz ağrısının yeri ve ağrının şiddeti, ağrının neden ve nereden kaynaklandığına bağlı olarak değişir. Diz ağrısına eşlik eden bazı belirtiler şişme ve sertlik, kızarıklık, dokunulduğunda sıcaklık, çıtırdama sesi, kilitlenme ya da dizi tamamen düz hale getirememe olabilir. Çoğu önemsiz ağrılar, kendi kendine bakım tedbirlerine iyi cevap verir. Öte yandan sorunun ne olduğuna bağlı olarak dizinizin bir girişimsel işleme de ihtiyacı olabilir.   Ağrılar bizi vücudumuzda bir şeylerin yolunda gitmediğine dair önemli uyarılardır. Sebebi bilinsin bilinmesin, dinmeyen ve günlük hayatı aksatan diz ağrıları için doktora başvurmak en doğru karar olacaktır.   Yaralanmaların neden olduğu diz ağrıları dizdeki bağları, tendonları, diz eklemini çevreleyen ve bursa adı verilen sıvı dolu kesecikleri, kemikleri ya da kıkırdağı etkileyebilir. Diz ağrısına yol açan diz yaralanmaları genellikle şu şekilde sıralanabilir:

  • Patellar tendinit : bir ya da birden fazla tendonun iltihaplanması durumudur. Tendonlar, kemik ve kasları birbirine bağlayan, kalın ve ipliksi kordonlardır. Koşucular, kayakçılar ve bisikletçilerde, üst bacağın ön kısmındaki kasları kaval kemiğine bağlayan patellar tendonda iltihaplanma daha sık görülür. Bu iltihaplanmanın belirtilerinden biri de diz ağrısıdır.
  • Menisküs Yırtığı : Menisküs dokusu dayanıklı ve lastik gibi bir kıkırdaktan oluşur ve kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında, bir şok emici gibi hareket eder. Dize ağırlık vermişken ani bir dönüş yapılırsa, yırtılabilir. Menisküs yırtığı daha çok futbolcularda ve dize fazla ağırlık verilen diğer spor dallarıyla uğraşanlarda görülür. Öte yandan dizini zorlayan ve dize sert darbe alan herkesin başına gelebilir. Ağrı, şişlik ve hareketin kısıtlanması, dizde kilitlenme belirtileri arasındadır.
  • Diz Bursiti : Bazı diz yaralanmaları, dizdeki bursalarda (eklem kemiğini saran kesecikler) iltihaplanmaya yol aç Bu kesecikler sayesinde tendonlar ve bağlar eklemin üzerinden yumuşakça kayar. Diz bursitinin ağrı, kızarıklık, şişme ve hareket kısıtlanması gibi belirtileri vardır.
  • Diz Ağrısının Yaralanma Dışındaki Nedenleri Dizin Kilitlenmesi Dizin hareketini kısıtlayan kilitlenme, kıkırdak yırtılmasından kaynaklanıyor olabilir. Yırtılan kıkırdağın bir bölümü diz eklemine doğru kaydığında, dizi düz şekilde tutmakta zorluk yaşanır.
  • Osteoartrit (Eklem Kireçlenmesi) : Osteoartrit ya da bilinen adıyla kireçlenme, yıllar içerisinde, eklemlerde aşınma ve özellikle eklem kıkırdaklarında bozulma nedeniyle meydana gelir. İltihaplı olmayan romatizmal hastalıktır. Kıkırdağın hasar görmesi ağrıya neden olur. Tanı için radyolojik incelemelerde her iki dizin mukayeseli röntgenleri yeterli olur. Hekim lüzum duyarsa kıkırdak kayıp miktarını tespit etmek, meniskus ve bağların durumu hakkında daha çok bilgi elde etmek içi diz MR (emar) incelemesi isteyebilir.
  • İltihaplı Romatizmal Hastalıklar: İltihabi romatizmal hastalıklar (Gut, Behçet sendromu, Ailevi Akdeniz ateşi gibi) hemen her yaşta görülebilir ve sadece eklemleri değil, vücudun tümünü etkiler. Bu gruptaki hastalıklar bağışıklık sistemi bozukluğu ile ilgilidir. İltihaplı romatizmal hastalıklarda ağrı, dizler de dahil olmak üzere vücudun tüm eklemlerini etkileyebilir. Ağrı günlerce sürer ve şişlik, hareket kısıtllılığı, halsizlik, iştah kaybı benzeri belirtiler eşlik edebilir.
  • Osgood-Schlatter Hastalığı : Daha çok büyüme çağında olan ve sporla ilgilenen gençleri etkileyen, ağrılı bir şikayettir. Dinlenme sırasında dizde hafif bir ağrı hissedilir. Diz hareket ettirildiğinde ise ağrı keskinleşir. Zaten durumun kendisi de, dizin aşırı kullanımından kaynaklanır. Diz kapağı altındaki bölgede hassaslık ve şişlik görülür.
  • Kondromalazi patella (Koşucu Dizi) : Bu rahatsızlıkta ağrı dizin ön kısmında olur ve genellikle dizi öne uzatırken bir gıcırdama hissi yaratır. Dizi bükerek uzun saatler oturmak, merdiven inip çıkmak, diz çökmek, çömelmek ağrıyı daha da arttırır. Koşmak gibi dizin sürekli baskıya maruz kaldığı, dizin aşırı kullanımından dolayı bu durum ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ayak ve diz kemiklerindeki kötü dizilim ya da dize darbe alınması da bu rahatsızlığa neden olabilir. Genellikle fizik tedavi ö

YENİ TEDAVİLER   Tedavide ilaçlarla tedavi kadar eş zamanlı olarak egzersizler, destekler (Baston, tabanlık, dizlik) kilo vermek oldukça önemlidir.  Ancak ileri evrede olan, eklem aralığında daralma ve eklem sıvısnda azalma olan hastalarda girişimsel tedavi yöntemlerinden diz eklem aralığına ozon  veya hyalüronik asit bileşikleri uyguma, PRP tedavisi, radyofrekans tedavisi, geniküler blok gibi tedavi yöntemlerini de kullanmaktayız. Ozon aktif oksijendir ve ozon tedavisi tek başına hem fonksiyonları arttırıcı, hem şişleri indirici, hem enfeksiyonları kurutucu hem de ağrıyı kesici etkiler göstermektedir . PRP kanın plazma kısmından ayrıştırılarak elde edilen, içinde yenileyici ve ağrıyı azaltan hücreler bulunan kısmıdır.  Doku yenilenmesi ve tamir süreçlerinde etkili bir tedavi yöntemidir. Ozonlu PRP tedavisi eklem hasarlarında, menisküs problemlerinde tercih edilebilecek etkili bir yöntemdir Diz eklemindeki işlev bozukluğu ve ağrı şikayetlerinin rahatlamasını sağlamak   ve eklem içi sıvı miktarını artırmak için hyalüronik asit enjeksiyonları da yapmaktayız Eklem içi radyofrekans işlemlerinde eklem içinde ağrıya neden olan sinirlere ısı verilir. Böylece günlük aktiviteleri yaparken hissedilen ağrı azalır .İşlem sonrasında kas gücünde herhangi bir değişiklik olmaz. Yine geniküler blok yönteminde diz eklemi etrafındaki sinirlere radyofrekans uygulanmakta ve ağrıda azalma sağlanmaktadır Farklı bir yöntem olarak bel bölgesinde bulunan ve dizden gelen ağrı duyusunu taşıyan bir sinir kümesinede (ganglion) radyofrekans uygulamaktayız. Girişimsel tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen hastalarımız için cerrahi tedavi önerisinde bulunmaktayız