Eserler

Boyun Ağrısının Sebepleri

Boyun Ağrısının Sebepleri

Boyun ağrısının sebepleri hakkında biraz bilgi edinelim.Gün boyu sürekli masa başında veya sürekli bilgisayara bakmak zorunda kalıyorsanız sizde bir gün boyun ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu ağrılara alacağınız önlemlerle ve kendiniz uygulayacağınız ufak yöntemlerle kurtulma şansınız yüksektir. Yapmanız gereken önce bir hekim kontrollünde olmanız gereklidir. Ağrının kaynağının bulunması il şart olmalıdır. Boyun ağrısının sebepleri nelerdir?

 • Sinir sıkışması: Boynunuzda meydana gelen ağrı zamanla kollarınıza yayılıyorsa, ellerinizin karıncalandığını hissediyorsanız muhtemelen sinir sıkışmasından kaynaklanan bir boyun ağrısı çekiyorsunuz demektir.
 • Kas incinmesi veya spazmlar: Boyun ağrıları vakalarında en sık rastlanma oranı kas incinmesi ve istenmeyen spazmlardır. Bunun sebebi ise yanlış oturma veya hatalı duruş, gerginlik ve stresli hallerden dolayı boyun kasları sürekli gerilir. Böylece boyun ağrıları da kaçınılmaz olmaktadır. Bir kaza ya da bir darbe sonucu kaslar zedelendiğinden yoğun boyun ağrıları hissedilir.
 • İnsanın uyku hali en rahat halidir. Ancak kullandığınız yastık boynunuza uygun olmalı. Çok sert ya da çok yumuşak olmamalıdır. Aksi takdirde sabah kalktığınızda boyun ağrısı size eşlik edecektir.
 • Menenjit rahatsızlığından dolayı boyun kasları sertleşir. Başınızı öne eğecek kadar bile boynunuzu hareket ettiremezsiniz. Bu rahatsızlıktan dolayı boyun ağrıları düşük bir ihtimal bile olsa karşılaşılabilir.
 • Mekanik boyun ağrıları: Boyunda kullanmaya bağlı yıpranmalar meydana geldiğinden dolayı bu ağrıları çekeriz. Bu ağrı boyunda bulunan diskin deforme olmasıyla oluşur. Mekanik ağrılar kısa sürede geçmez.
 • Tekrarlayıcı ani hareketler ve ağır kaldırma ve ani dönmeler sonucunda boyunda bulunan diskte bir baskı oluşur. Bazen bu baskı çok fazla olursa annulus ta yırtık oluşur. Buna boyun fıtığı denir. Şiddetli boyun ağrıları yaşanır. Bu ağrılara medikal tedavi yapmak zorunludur. İlaç tedavisi ile başlanır. Bu ilaçlar boyun ağrınızı tamamen bitirmez ancak şiddetini azaltır. Boyun fıtıklarına genelde fizik tedavi önerilir. Boyun hareketlerinizi arttırmaya ve dik duruş sağlamaya yöneliktir. Bel bölgesine doktorunuzun önerdiği şekilde küçük enjeksiyonlar yapılarak boyun fıtığına çareler aranır. Boyun ağrısının sebepleri arasında olan boyun fıtıklarında cerrahi yöntemlere sık başvurulmaz. Hastanın durumuna göre, ağrısına göre hekiminiz karar verecektir. Hekimler genellikle boyun fıtığı olan hastalarına cerrahi yöntemi tüm tedavi yöntemlerini 3 ay denedikten sonra karar verirler.

Boyun ağrısını geçirmek için neler yapılmalıdır?

 • Sabahları yataktan kalkerken genellikle boyun ağrısı şikâyeti ile uyanıyorsanız. Yatağınızın biraz sert olmasına dikkat etmelisiniz. Yastığınızın boyunu inceltip ağrıları biraz olsun hafifletebilirisiniz. En iyi yöntem yapabiliyorsanız yastıksız uymaktır.
 • Gergin ve sertleşmiş boyun kaslarından dolayı ağrı çekeceğinizi belirtmiştik. Boynunuza uygulayacağınız sıcak torbalar sıcak suda ıslatılmış havlular koyarak sertleşen boyun kaslarınızı yumuşatabilirsiniz. Bu şekilde de ağrılarınız hafifleyecektir.
 • Kas gevşetici kremler ve kas gevşetici tabletler, ağrı kesiciler boyun ağrılarınızı önemli ölçüde hafifletir.
 • Kaza veya darbe sonucu oluşan boyun ağrılarınız geçmiyorsa mutlaka bir hekime görünmeniz gerekir.
 • Boyun egzersizleri yaparak ta oluşan ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Başınızı sağa sola öne arkaya hareket ettirerek kaslarınızı yumuşatırsınız.

Boyun ağrısının sebepleri ve nasıl tedavi edileceği hakkında sizi biraz bilgilendirmeye çalıştık. Ciddi ağrılar mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.