Eserler

BOYUN AĞRISI

Boyun ağrısı yaygın bir  şikayettir. Ağrı nedeniyle hareketleriniz kısıtlanabilir ve en basit işlerinizi görmek bile bir işkence halini alabilir.  50 yaş üstü kişilerde sık görülen boyun ağrısı, başın bittiği yerle omuzların başladığı bölge arasında herhangi bir bölgede hissedilebilir. Ancak boyun ağrısının bu bölgeyle sınırlı kalmayıp, sırta ve kollara vurduğu da olur. Yedi tane omur kemiği vardır. Bunlardan birinci ile ikinci arasında disk yoktur, diğerlerinin arasında vardır. Diskin içinde yumuşak, dışında da daha sertçe bir yapı bulunur. Yumuşak kısım dışarıya çıkınca, arkadan kanalın içinden geçen omuriliğe ve yanlara ayrılan sinirlere basar. Bu durumda hem boyun ağrısı hem de kollarda, omuzlarda, sırt ve belde ağrı oluşabilir. Bacaklara giden sinirler boyundan geçtiği için ağrı konusunda bacaklar da etkilenebilir ve bacaklarda güçsüzlük dahi oluşabilir. Boyun fıtığı belirtileri İlk belirtiler boyun ağrısı ve boyun hareketlerinde ağrı ve kısıtlanmadır. Omuzlarda, sırtta ve kürek kemikleri arasında yayılabilen ağrı, bazen şiddetli kol ağrısı, kolda uyuşma, kuvvet kaybı, felce doğru gidiş görülebilir.  Hatta tedavi edilmezse uzun dönemde adalelerde erime görülebileceğini belirtiyor.   Her ağrı boyun fıtığından mı? boyunda oluşan her ağrının boyun fıtığı ağrısı değildir. boyun fıtığı olması için ağrının mutlaka kola da vurması gerekir ve kolda uyuşma ve güç kaybı hissedilir olmalıdır. Ağrı sadece boyun ve sırta vuruyorsa, boyun kirençlenmesi, boyun tutulması olabilir. Boyun kireçlenmesi, boyundaki bağlar ve kıkırdakların yıpranması sonucu oluşur. Bağların sertleştiği, kemiklerde çıkıntıların meydana geldiği bu yıpranma neticesinde omurilik ve sinir kanalları daralır. Bu daralma sebebiyle sinirlere baskı olur ve sonuç olarak boyun ağrıları başlar. Boyun kireçlenmesi ve boyun fıtığı birbirine çok benzer belirtiler gösterir. Boyun ve kol ağrıları, el ve ayaklarda uyuşma ve güçten düşme görülebilir. Ameliyatla müdahale oranı düşüktür. Genellikle fizik tedavi ve çeşitli egzersizler önerilir. Özellikle kadınlarda  D vitamini eksikliği gibi başka metabolik rahatsızlıklardan olmadığı gösterilmelidir. Boyun fıtığı olup olmadığını anlamanın en iyi yolunun MR (manyetik rezonans) tetkikidir.

Boyun Ağrısı Ne Zaman Ciddiye Alınmalı?

Boyun ağrısı için doktora muayene olup  şikayetinizden ve genel sağlık durumunuzdan söz etmeniz halinde, durumun ciddiyetinin ne seviyede olduğu hızlıca anlaşılacaktır. Lakinbir çok  kez, çok zorda kalmadıkça doktora gitmeyi ertelemek gibi bir hataya düşeriz. Boyun ağrınızın geçici olduğunu düşünerek doktora görünmeyi ihmal ediyor olabilirsiniz.  Ancak aşağıdaki maddelerden biri ya da birkaçı size tanıdık geliyorsa, hemen bir uzmana başvurmakta gecikmeyin:

 • Ağrı günden güne artarak ilerliyorsa.
 • Boyun ağrısı kola sıçramışsa ve kolun hissizleşmesi, uyuşması ya da tutmaması gibi şikayetler görülüyorsa.
 • Genel olarak bir halsizlik, kendini iyi hissetmeme şikayetiyle birlikte boyun ağrısı da varsa.
 • Boyun ağrısının yanı sıra idrara çıkmakla ya da yürümekle ilgili de bir problem yaşanıyorsa. (Omurilik üzerindeki baskıyla ilgili bir sorun olabilir.)
 • Boyun kemiklerinde hassaslaşma, yumuşaklık dikkat çekiyorsa.
 • Romatizmal artrit ya da kanser gibi önemli bir hastalığın yanı sıra boyun ağrıları başlamışsa.

Boyun fıtığı nasıl tedavi edilir?

Hekiminiz, muayene ve tetkikler sonucu değerlendirerek, size uygun girişimsel yöntemi ya da ilaç tedavisini uygular.

1-) İLAÇ TEDAVİSİ

Size uygun kuvvetli ağrı kesiciler, kas gevşeticileri ve anti depresan ilaçlar kullanılır.

2-) GİRİŞİMSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Yapılan bütün girişimsel işlemler, enfeksiyonu önlemek için ameliyathane koşullarında , steril şartlarda , tek kullanımlık malzeme ve bilgisayar destekli görüntüleme yöntemleri eşliğinde yapılmaktadır.

    Boyun ağrısından korunmak için dikkat etmeniz gerekenler:

 • Duruşun düzgün olması, boyun-sırt bölgesindeki adalelerin güçlendirilmesi, boynun darbeden ve tekrarlayıcı zorlayıcı hareketlerden kaçınılması gerekmektedir. Dengeli beslenilmeli ve günlük fiziksel aktiviteler ağırlık verilmelidir.
 • masada iş gereği uzun süreli oturacaksak  sık ve kısa aralar verip ayağa kalkılmalıdır. Kısa süreli ama düzenli yürüme ve germe egzersizleri yapmak çok yararlıdır.
 • Her zaman oturulan sandalye kalça hizasında dizlerden hafifçe daha yukarıda olacak şekilde ayarlanmalıdır. Baş ve boyun doğru pozisyonda olmalıdır.
 • Yastığınız çok kalın olmamalıdır. Yüzüstü yatmak boyundaki ağrıyı ve kısıtlılığı artırabilir. Bu nedenle sırtüstü ya da yan pozisyonda yatmak daha doğrudur.
 • Uzun süre başı aşağı doğru eğecek aktivitelerden kaçınılması gereklidir.
 • Boyna yönelik germe ve güçlendirme egzersizlerin yapılması uzun dönemde ağrının tekrarlamaması için önemlidir. Düzenli yürüyüş yapılmalıdır. Omurga sağlığı için en iyi spor   yüzmedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>