Eserler

Boyun Ağrısı Nedenleri

Boyun Ağrısı Nedenleri

Boyun ağrısı nedenleri, şu başlıklar altında incelenebilir.

Yanlış duruştan kaynaklı Boyun Ağrısı

Boynu hareket ettirmeden uzun süre masa başında çalışma, düzgün olmayan pozisyonlarda uyuma, egzersiz sırasında ani ve yanlış hareketlerin yapılması, boyun ağrılarına sebebiyet verebilmektedir.

Boyun yaralanmaya karşı savunmasızdır. Özellikle düşmelerde, araba kazalarında ve spor yaparken, normal hareket aralığının dışına çıkması sonucunda boyun ağrılarıyla karşılaşılır. Boyun kırık veya çıkık ise omurilik de zarar görmüş olabilir bu durum da boyun ağrısı nedenleri arasında yer alır.

Boyun Ağrısına neden olan Hastalıklar

Artrit ağrıya, eklem şişmesine ve kemik dikenine neden olur. Bu hastalık boyun bölgesinde ortaya çıktığında, boyun ağrısı ile karşılaşırsınız. Osteoporoz kemikleri zayıflatarak küçük kırıklara neden olabilir. Fibromiyaliji vücutta kas ağrısına dolayısı ile boyun ağrısına neden olan bir durumdur.

Yaşlandıkça servikal disk yıpranabilir (spondiloz) ve omurlar arasında daralmalar meydana gelir. Bir diskte çıkıntı oluştuğunda omuriliğine veya sinir köklerine baskıya neden olur. Bu duruma boyun fıtığı (servikal disk fıtığı) veya rüptüre disk yada disk kayması da denilmektedir. Boyun ağrısına neden olan hastalıklar arasında en yaygın rastlanılanlardan birisidir.

Spinal stenoz omurga daralması ile omurilik üzerinde basınç artışı olması ile meydana gelir. Aynı zamanda Bu artrit veya başka nedenlerden kaynaklı uzun vadeli iltihaplanmalara da neden olabilmektedir.

Kalp Krizi Belirtileri

Nefes darlığı, terleme, bulantı, kusma, kol ve çene ağrısı ya da boyun ağrısı kalp krizi belirtileri arasındadır.

Menenjit beyni ve omuriliği çevreleyen ince doku iltihabıdır. Menenjit boyun ağrısına neden olur bunun yanı sıra boyun sertliği ve şiddetli baş ağrısı da gözlenir. Menenjit ölümcüldür ve acil tıbbi müdahale gerektiren bir hastalıktır.

Nadir durumlarda tümör, omurga enfeksiyonları, apseler ya da kanser de boyun ağrısına neden olan hastalıklar arasında yerini alır.