Eserler

Boyun Ağrısı

Boyun Ağrısı

Hayatımızın bir döneminde boyun ağrısı yaşaması muhtemel olduğumuz rahatsızlıklardan biridir. Boyun ağrısı ciddi bir hastalığın başlangıcının sinyalini de verebilir. Boyun ağrısının yaygın sebebi burkulmalar ya da duruş bozukluklarından kaynaklıdır. Bu tarz durumlarda boyun ağrısı tedavisi daha mümkündür. Ağrı kesicilerle boyun ağrılarının bir çoğu dindirilebilir. Eğer bu ağrılar kronik bir hal aldıysa klinik tedavisi gerektirebilmektedir.

 

Boyun Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Boyun ağrısı çok yaygın bir rahatsızlıktır. Yaşamımızın bir bölümünde boyun ağrısından muzdarip oluruz. İngiltere de yapılan bir araştırmaya göre her 4 kadından 1’i ve her 5 erkekten 1’i boyun ağrısı çekmektedir.

Boyun Ağrısı Çeşitleri

Nonspesifik Boyun Ağrısı

Boyun ağrılarının en görülen tipidir. Buna “basit boyun ağrısı” da denir. Bu durumda ağrının kesin nedeni be kökeni bilinmemektedir. Bu ağrılar boyun kasları ve bağlarının zarar görmesinden kaynaklanıyor olabilirler. Aynı zamanda kötü duruşta boyun ağrısında bir faktör olabilir.

Masa başı çalışan kişilerde boyun ağrılarının daha sık görüldüğü gözlenmiştir.

Omurgadan Kaynaklı Boyun Ağrıları

Bu tür bir ağrı araba kazası gibi insan vücudunu sarsıcı durumlarda ortaya çıkabilir. Omur sarsıldığında bu durum boyun ağrılarına neden olabilir.

Ani Başlayan Boyun Ağrıları

Boyun kaslarının ani zorlanması ya da burkulması gibi durumlarda ani boyun ağrısı nüks edebilir.

Boyun kasları soğuğa maruz kaldığında da boyunda aniden ağrılar gelişebilir ve bu durum karşısında hareketleriniz kısıtlanabilir. Aynı şekilde eğer boyun yapınıza uygun bir yastık kullanmıyorsanız boyun kaslarınız bu durumda size ciddi sıkıntı yaşatabilir.

Bu ağrılar herhangi bir tedavi uygulanmasa bile birkaç gün içerisinde düzelecektir.

Aşınma ve Yıpranma

Aşınma; omurlarda ve omurlar arasında disklerin zarar görmesi nedeni ile sürekli boyun ağrılarına neden olabilir. Bu durum genelde yaşlı insanlarda rastlanmaktadır. 50 yaş üzeri insanlarda boyun ağrılarında aşınma durumu belirli derecelerde izlenmektedir.

Servikal Radikülopati
Boyundaki sinir kökleri baskı aldığında ya da omurilikten kaynaklı zarar aldığında bu bölgelerde ağrı oluşabilir.

Bunlar dışında kollarda uyuşma, iğneleme, ağrı ve halsizlik durumlarda da boyun ağrılarının sebepleri arasında yer alır.

Bu durum halk arasında disk kayması olarak bilinen sağlık probleminden kaynaklanabilir.

Boyun Ağrısı Yaşıyorsak Test Yaptırmalımıyız?

Öncelikle hemen bir hekime başvurmakta her zaman fayda var. Doktorunuz yaşadığınız boyun ağrısı probleminizi incelediğinde nonspesifik bir boyun ağrısı tanısı koyması muhtemel olacaktır.

Boyun ağrısının teşhisi için yapılan bir test yoktur. Boyun ağrılarının bir çoğu nonspesifik olduğundan testlerin çok da fayda sağlamayacağı tahmin edilmektedir.

Nasıl Bir Boyun Ağrısı Daha Ciddi Olduğunun Sinyallerini Verir?

Bir doktorun muayenesi sonucunda boyun ağrısının spesifik ya da nonspesifik olup olmadığını anlamak için yeterlidir.

Boyun ağrısının daha ciddi bir hal aldığını şu durumlar gösterebilir;

Boyun ağrısı; Romatoid Artit, AİDS ya da kanser gibi bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa;

Ağrı kademeli olarak artış gösterir.

Kolun bazı fonksiyonları etkilenir ve hareketleriniz kısıtlanır. Örneğin kol da güç kaybı, uyuşukluk, kullanımın kısıtlanması gibi durumlar yaşanır. (uyuşukluk bazen gelişen nonspesifik boyun ağrılarından kaynaklıda olabilir)

Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, kilo kaybı ya da yüksek ateş durumları yaşıyorsanız boyun ağrılarınız ciddi hastalıkların habercisi olabilir.