Eserler

Bel Ağrısı Sebepleri

Bel Ağrısı Sebepleri

Bel ağrısı sebepleri. Tüm bireylerin omurlarında bulunan disk bölgelerini zorlamalarından kaynaklı ağrı yaşamaları muhtemel bir durumdur. Bu makalede tipik septomları ve bel ağrısına neden olabilecek durumları aktaracağız.

 

Bel Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

Bel ağrısı, sürekli hareket halinde olma, ani hareketler, ağır bir nesneyi kaldırdıktan sonra başlayabilen bir durumdur.

 

Bel ağrısının sebepleri arasında aşağıda belirtilen durumlar yer alabilir

  • Zorlu bir yürüyüşten kaynaklı bel ağrısı ya da sürekli ayakta durmaktan kaynaklı bir bel ağrısı.
  • Ayrıca nadiren kasık, kalça ve üst uyluk etrafında hareket eden ağrı zaman içerisinde diz altına da geçebilmektedir.
  • Bu ağrılar fazla sancılı ve hareketleri kısıtlayacak şekilde olabilir.
  • Bel ağrılarında kas spazmları şiddetli olabilir.

 

Bel Ağrısında Olası Nedenler: Geri Kas Gerilme

Geri kas gerilme olarak adlandırılan durum akut bel ağrısı durumunun en çok karşılaşılan sebeplerinden biridir. Ağır bir nesne kaldırmak, ani eğilmeler kaslarda yırtılma bu duruma sebep olabilir.

 

Kalça, Bacak ve Bel Ağrılarının Belirtileri Bu ağrıların belirtileri aşağıdaki durumları içerebilir; –          Ağrı belirli bölgelerde birkaç gündür devam ediyorsa-          Ağrı belin alt kısımlarını, bacakları ve ayakları etkiliyorsa-          Sabit kalça üzerinde-          Sürekli ayakta durduğunuzda ya da yürüyüş yaptığınızda başlayıp, biraz oturduğunuzda bel ağrınız azalıyorsa-          ,Bel, bacak ve sırt bölgelerinde karıncalanma varsa-          Bu ağrılar güçsüzlük, uyuşukluk ve zorlu hareket etme durumu yaratıyorsa hekime başvurmanız gerekmektedir.

Ağırlaşan Bel Ağrıları Nedenleri?

Ağırlaşan ağrılar aşağıdaki durumlardan kaynaklı olabilir;

–          Düşük Seviye : Birkaç ay/gün süren şiddetli ağrılar kas spazmları ile devam eden bel ağrıları

–          Kronik ağrıların nüks etmesi

–          Sırt ve bel ağrılarınız sürekli oturmanız durumunda artış gösterebilir. Sürekli oturmanız gereken durumlarda arada bir ayağa kalkıp birkaç dakika yürüyüş yapmanız bel ağrılarınızı hafifletecektir.

–          Bel ağrınız arttığında o an olduğunuz konumdan farklı bir konuma geçerseniz ağrılarınızda hafifleme yaşayabilirsiniz.

Bel ağrısı sebepleri hakkında size kısa bilgiler vermeye çalıştık. Ciddi bel ağrısı probleminiz varsa bu durumu mutlaka doktorunuzla paylaşın