Eserler

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısının tıbbi bir durumun belirtisi olabileceği unutulmamalıdır.  Bel ağrısının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Mekanik sorunlar:  Mekanik soruna omurganızda oluşan kayma veya hareket ettiğinizde bu omurga yolunu hissetmeniz örnek verilebilir. En sık yaşanan bel ağrısı nedenleri arasında intervertebral disk dejenerasyonu adı verilen, yaşlılıkla birlikte ortaya çıkan omurga problemidir. Omurlar yıprandıkça destekleme özelliğini kaybederler. Bu durum bel ağırsı yaşamanıza neden olur. Bel ağrısının diğer mekanik nedenleri, spazmlar, kas gerginlikleri ve fıtıklaşmış diskler olarak sıralanabilir.

 

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir

Yaralanmalar: Burkulma ve kırık gibi omurga yaralanmaları kısa süreli ya da kronik bel ağrılarına neden olabilir. Burkulma omur kaslarının ağır kaldırma ile birlikte zedelenmesi sonucu oluşur. Kırık ise genellikle osteoporoz sonucu zayıf gözenekli kemiklere yük binmesi ile meydana gelebilir. Daha az olmakla birlikte düşme veya yaralanma sonucu da bel ağrısı meydana gelebilir.

 

Hastalıklar: Bazı kronik hastalıklar bel ağrısına neden olabilmektedir. Bunlardan birisi de omurga eğriliğinden kaynaklanan bel ağrılarıdır. Genellikle belli bir aşamaya gelene kadar bel ağrısına neden olmaz. Omurilik ve sinirler üzerine baskıya neden olarak ciddi bel ağrılarına neden olabilir. Osteoporoz kendisi ağrılı olmasa da ağrılı kırıklar oluşmasına neden olabilir. Bel ağrısının bir diğer nedeni de gebelik olabilir. Aynı zamanda böbrek taşı veya enfeksiyonu ve yorgunluk da bunlara dahil edilebilir.

Enfeksiyonlar Ve Tümörler: Çok sık rastlanmasa da bazen enfeksiyon ve tümör oluşumları bel ağrısı nedenleri arasında yer alabilir. Özellikle tümörler nadiren bel ağrılarına neden olurlar.

Bel ağrısı nedenleri genellikle fiziksel olmakla birlikte duygusal haller, stres ve acı da ağrılara neden olabilmektedir. Stres sırt kaslarının gerilmesine ve ağrı oluşmasına neden olabilir. Ayrıca depresyon ve anksiyete bel ağrısı nedenleri arasındadır. Uykusuzluk veya uyku eksikliğinden kaçınarak da bel ağrılarınızı azaltabilirsiniz.

Bel ağrısı nedenleri nelerdir, sorusunun cevabına sizler için kısaca vermeye çalıştık. Ciddi bel ağrıları yaşarsanız doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.